یکی از دارنده های نقش مهم در خرید تشک مناسب وزن افراد است . افرادی که وزنشان بیشتر از 110 کیلو گرم دارند می بایست در خرید تشک دقت بیشتری را داشته باشند که تا در هنگام خواب احساس راحتی و آرامش بخشی را داشته باشند . نکاتی در رابطه در خرید تشک برای افراد سنگین وزن باید توجه کرد عبارت اند از : 1- ضخامت تشک   2- درجه سفتی تشک 3-چگالی ات که براساس افراد می توان به درجه حرارت و همچنین موقعیت خواب هم اشاره کرد .

لازم به ذکراست که در نظر گرفتن وزن 110 کیلو گرم به معنی چاق بودن و سنگین وزن بودن شما نیست بلکه یک مقیاس وزنی است و کاربردی برای یک نشانه گذاری و یک حد نصاب  و معیاری برای سنجش محسوب می شود برای دسته بندی و تقسیم بندی تشک ها نیز هست . ضخامت تشک به طور معمول بین 15 الی 36 سانتی مترمی باشد که ضخامت تشک نقشی مهم در انتخاب در موقع خرید است و مسلما کاربرد آن این است که افراد سنگین وزن به دلیل فشار بیشتری به تشک وارد می کنند در اینجا لازم است که برای راحتی و پشتیبانی تشک ضخامت خاص خود را دارا باشد و باید تشک ضخیم تری را انتخاب کنند.

در غیر این صورت وقتی افراد در هنگام خواب با قرار گیری در وسط تشک حس فرورفتگی را تجربه می کنند که دچار برخی از اختلالات می شوند که برایشان نا خوشایند است .به دلیل این که افراد سنگین وزن دمای بدنشان بیشتراست می بایست خوابی خنک تری را داشته باشند ولی با فرو رفتگی در تشک منجر به بالا رفتن درجه حرارت این افراد می شود که خواب راحتی را نخواهند داشت و از نظر متخصصان این است که ضخامت مورد نظر برای افراد سنگین وزن حداقل 30 سانتی متر باشد .

افراد با وزن بیشتر ، بیشتر از افراد کم وزن در تشک به طور یکسان در تشک فرو نخواهند فرو رفت این فرو رفتگی بستع به وزن افراد بستگی دارد . به همین علت باید در هنگام خرید باید به درجه سفتی هم توجه کرد که یک اصل مهم است و برای افراد سنگین وزن درجه سفتی تشک باید بیشتر باشد .البته باید به نوع خوابیدن بر روی تشک هم تاثیر گذار است (خوابیدن به پهلو ، به پشت ، به شکم ) در این فرورفتگی نقش بسزایی در درجه سفتی دارد همواره باید در نظر داشته باشیم که افرادی با وزن بالا دچار برخی از درد ها هستند مانند : کمردرد ، زانو درد و سایر مشکلات را دارند و ممکن هست که برایشان بیشتر اتفاق بیوفتد می بایست تشکی انتخاب می کنند طبی مناسب برای وزنشان و استاندارد باشد که خوابی راحت را داشته باشند .