نگهداری تشک

با نگهداری صحیح و مراقبت از تشک، می توان سال ها شکل تشک را به خوبی حفظ کرد و از آن استفاده نمود. زمانی که برای خرید یک تشک مناسب هزینه می کنید، توقع دارید برای چندین سال خوابی راحت را برای شما فراهم کند.

به طور کلی طراحی تشک ها به نحوی است که 5- 10 سال می تواند عمر مفید داشته باشد. اما طریقه استفاده و نگهداری از آن می تواند این زمان را افزایش یا کاهش دهد.

آگاهی از عوامل محیطی تأثیرگذار بر عمر تشک، روش های مناسب برای نگهداری از آن و همچنین اهمیت تمیز نگه داشتن تشک به شما کمک می کند که تشک خود را تمیز و سالم نگه دارید و برای مدتی طولانی تر خوابی راحت را روی آن تجربه کنید.

راهکارهای افزایش عمر تشک

در اینجا 10 عامل مؤثر برای نگهداری از تشک و پیشگیری از تخریب آن ذکر می شود در مقالات بعدی نیز راهکارهایی برای تمیز نگه داشتن تشک ارائه خواهد شد.

محل قرارگیری تشک در تخت

مطمئن شوید که جای قرار گرفتن تشک مناسب است. ممکن است همیشه نیازی به خرید یک تختخواب یا باکس جدید همراه با خرید یک تشک جدید نباشد ولی می بایست مطمئن شوید که تشک به خوبی از تمامی جهات به صورت یکنواخت روی محفظه زیرین خود قرار می گیرد. این موضوع کمک می کند که از سایش غیر یکنواخت تشک پیشگیری شود. حتماً به توصیه های نوشته شده روی برچسب تشک و شرایط ضمانت آن توجه کنید. جعبه های فنر عموماً به همراه تشک های فنری مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که مموری فوم ها و سایر تشک ها نیاز دارند که روی سطحی سفت و یکنواخت قرار بگیرند.

تخت هایی که دارای چارچوب هستند باید به گونه ای طراحی شده باشند که بتوانند وزن کاربر و تشک را تحمل کنند. تخت های کوئین و کینگ باید دارای میله های نگه دارنده در وسط تخت باشند. تخت های با بستر یکپارچه پهناور در زیر تشک، بسته به نوع تشک و وزن آن نیاز به پشتیبانی بیشتری در زیر تشک خواهند داشت. بنابراین بهتر است سالانه زیر تشک خود را چک کنید و مطمئن شوید که شکاف یا شکستگی یا فنری که تشک شما را تخریب کند ایجاد نشده باشد.

استفاده از محافط تشک

از ابتدای استفاده از تشک، از محافظ تشک استفاده کنید. استفاده از محافظ تشک یکی از بهترین راه های افزایش دوام تشک است.

یک محافظ تشک ضدآب با کیفیت بالا، از تشک شما در مقابل نشت مایعات یا حوادث و همچنین جذب گرد و غبار و خاک محافظت کرده و از نفوذ آلودگی به تشک شما پیشگیری می کند.

به این ترتیب از تخریب مواد به کار رفته داخل تشک شما جلوگیری کرده و مانع از نفوذ چربی پوست و عرق افراد در حین خواب به تشک گردیده و از ایجاد آلرژی های ناشی از گرد و غبار پیشگیری می کند. هم چنین یک محافظ مناسب از تشک شما در مقابل ضربه ناگهانی می تواند مراقبت کند.

شستشوی منظم ملحفه ها

در هنگام خواب، چربی و عرق بدن و پوست های مرده بدن به ملحفه و تشک منتقل می شوند، غذا خوردن در تختخواب نیز منجر به ریختن خرده های مواد غذایی روی تشک می گردد. همچنین خوابیدن حیوان خانگی در تختخواب نیز می تواند هر گونه آلودگی را به تشک شما انتقال دهد. تمامی این موارد می توانند به داخل لایه های تشک شما نفوذ کرده و منجر به ایجاد باکتری های مضر و بوی نامطبوع گردند.

روکش و ملحفه های تشک باید بر حسب نحوه استفاده شما از تشک هر هفته یا نهایتاً هر دو هفته یک بار شسته شوند. حتی با وجود استفاده از محافظ تشک هم، شستشوی ملحفه ها و تمیز نگه داشتن روکش و ملحفه تشک امری ضروری است. محافظ تشک هم باید طبق توصیه های نوشته شده توسط تولید کننده در برچسب محافظ، حتماً مورد شستشو قرار گیرند.

جلوگیری از ورود حیوانات خانگی به روی تشک

حیوانات خانگی را وارد تختخواب خود نکنید. بهتر است که برای خواب حیوانات خانگی، تختخواب های طراحی شده مخصوص به خود آن ها را استفاده کنید و از ورود آن ها به تختخواب خود جلوگیری کنید.

حتی حیوانات خانگی که خیلی خوب و تمیز نگه داشته می شوند هم روزانه برای پیاده روی به بیرون از خانه برده می شوند و آلودگی های متعددی را می توانند به تشک شما وارد کنند. علاوه بر آلودگی های بیرونی، حیوانات خانگی هم درست مثل انسان ها مو و سلول های مرده بدن خود را روی تشک به جا می گذارند یا حتی به طور اتفاقی می توانند با یک حادثه دفع ادرار منجر به آلودگی کامل و از دست رفتن کلی تشک شما با هر کیفیتی گردند.

چرخاندن تشک

چرخاندن منظم تشک برای هر نوع تشکی صرف نظر از جنس و اندازه آن مفید است. برخی از تولیدکنندگان ادعا می کنند که نیازی به چرخاندن تشک نیست اما باید دانست که چرخاندن تشک از ایجاد نرمی و فشار یکنواخت بر یک ناحیه خاص از تشک پیشگیری می کند.

بنابراین بهتر است هر 6 ماه یک بار تشک خود را 180 درجه (از سر به پا) بچرخانید. این عمل به خصوص در دو سال اول استفاده از تشک که شکستگی های آن شکل می گیرد، بسیار مهم است.

روی تخت نپرید

همیشه مادر شما به شما گوشزد می کرد که روی تخت خود نپرید و این کاملاً درست است. تخت ها و تشک های فنری یا هر نوع تخت دیگری از آن ها با پرش روی آن ها سریعتر دچار فرورفتگی و فرسایش می شوند .

منبع/toshak

تشک رویال

تشک رویال اصل