تعویض به موقع روغن موتور امری ضروری بوده و تاثیر مثبتی بر روی عملکرد و عمر موتور داد.

چه زمانی باید روغن موتور را تعویض کنیم؟
 

روغن به عنوان روان‌کننده قطعات موتور مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش طول عمر موتور می‌شود. اگرچه تولیدکنندگان روغن موتور به رانندگان توصیه می کنند پس از طی مسافت مشخصی اقدام به تعویض روغن خودرو نمایند اما در بعضی مواقع، روغن موتور کارایی خود را زودتر از زمان استاندارد از دست می‌دهد و در این شرایط ممکن است به موتور ماشین آسیب جدی وارد شود.

راننده خودرو های برون شهری به دلیل اینکه موتور خودرو در یک دور موتور ثابت کار می‌کند، دیرتر به تعویض روغن نیاز خواهند داشت اما راننده خودروهای درون شهری به دلیل ایست و حرکت‌های متوالی ، قبل از رسیدن به کیلومتر استاندارد انقضای روغن، باید  نسبت به تعویض آن اقدام نمایند.

 

وظایف روغن موتور

 

از وظایف روغن موتور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاهش اصطحکاک قطعات محرک موتور

کاهش سایش قطعات موتور

تمیز نگه داشتن قطعات موتور

عملکرد بهتر قطعات محرک موتور

 

 

روغن موتور

 

 

سیاه شدن روغن موتور

 

بسیاری بر این باورند که سیاه شدن روغن موتور به معنای زمان تعویض آن است اما در واقع سیاه شدن روغن، خاصیت پاکنندگی روغن موتور را نشان می دهد به طوری که مواد افزودنی پاک کننده موجود در روغن موتور، دوده حاصل از احتراق را در خود بشکل معلق نگه می‌دارد و روغن تیره می‌شود. سیاه نشدن روغن دلیلی بر مرغوبیت آن نیست، بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ناخالصی های موجود را نداشته است.

 

روشن شدن چراغ چک موتور

 

چراغ چک موتور به دلیل کم بودن روغن موجود در موتور روشن می شود که در این شرایط باید میزان روغن موتور را بررسی کنید و در صورت کم بودن آن به منظور تعویض روغن به تعمیرگاه مراجعه فرمایید.

 

صدای نامناسب موتور

 

روغن برای روان ‌کاری بین قطعات محرک موتور مورد استفاده قرار می گیرد و وقتی به مرور زمان، روغن موتور خاصیت خود را از دست بدهد، عملکرد موتور کاهش پیدا می کند و  قطعات با هم برخورد می‌کنند و صدای موتور از حات عادی بیشتر می شود.

 

 

روغن موتور

 

 

عوامل موثر در مدت کارکرد تعویض روغن موتور

 

شرایط کار و عملکرد موتور

کیفیت احتراق موتور

کیفیت فیلترهای هوا و روغن

مدت زمان ماندن روغن در کارتر

 

در شرایط کارکرد سخت مثل طی مسافت‌های کوتاه، استارت زدن های مکرر، در جا کار کردن زیاد، ترافیک و یا حرکت در محیط‌های با گرد و غبار زیاد، شرایط آب و هوایی نامناسب (مناطق سرد سیر)، (مناطق گرم سیر)، روغن موتور را هر 5000 هزار کیلومتر تعویض کنید.

روغن بعضی خودرو‌ها را می‌توان تا 12000 کیلومتر تعویض نمود اما باید توجه داشت که افزایش کیلومتر تعویض موجب افزایش صدمات ناشی از تجمع رسوبات به صورت لجن و کاهش کارایی به خودرو و آلودگی بیشتر محیط زیست می‌گردد.

با تعویض به موقع روغن می‌توانید سلامت موتور را تا حد زیادی تضمین کنید و عمر مفید پیشرانه را افزایش دهید.

منبع : https://www.mashin3.com

[تشک رویال]  [تشک ]  [تشک رویال]  [اوزون درمانی]